היחידה לגיל הרך מפעילה תכניות הדרכה ביתיות וקבוצתיות להורים ולילדיהם מלידה עד גיל שבע.
תכניות האֵם – הט"ף והאתג"ר – הן ארוכות טווח (שנתיים עד שלוש). בשנים האחרונות מופעלות תכניות נוספות, חלקן קצרות טווח – חוויה משפחתית, ילדי האתג"ר צופים, נהנים ולומדים עם "רחוב סומסום",סול"ם, מהבית לבית-הספר ואחרי הצלצול-מעברים, וחלקן דו-שנתיות – ילדי ואני, פעילות במשפחה וראשית. בימים אלה הסתיים פיתוחה של תכנית נוספת "סולם".
יעדי התכניות הם צמצום פערים חינוכיים וחברתיים בקרב ילדי אוכלוסיות חלשות המצויים בסיכון חינוכי גבוה, תגבור מעורבות ההורים בחינוך ילדיהם ושילוב ההורים בקהילה.
תכניות היחידה לגיל הרך מיושמות בהתאם לעקרונות הבאים:
- ההורה פועל עם ילדו בבית המשפחה ובמפגשים קבוצתיים, בעזרת חומרי הלמידה, כשותף פעיל, יוזם, מציע ובוחר;
- הדרכת ההורים מותאמת לצרכים הייחודיים של כל משפחה ולתרבות המוצא שלה;
- מושם דגש על חיזוק האינטראקציה בין ההורה לילד, על פיתוח המוכנות הרגשית והחברתית ועל פעילויות להרחבת ידע המשפיעות על התפתחותם הקוגניטיבית של הילדים לקראת הכניסה לבית-הספר.
התכניות השונות הן תוצר של מחקר ופיתוח והן מעודכנות ומשתנות בעקבות הערכה מעצבת המלווה אותן מתחילת יישומן. החל משנת תשע"ד, נוספו לערכות הט"ף ולערכות האתג"ר משחקי מילון ומשחקי קופסה. המשחקים פותחו על פי חומרי התכניות הקיימים והם בלעדיים למכון. כמו כן, שודרגו ספרוני התכניות, נכתבו ספרונים חדשים והוקלטו שירים לתכניות השונות. חומרי ההדרכה עודכנו לאור צורכי השדה והותאמו לגישות המובילות כיום בתחום החינוך לגיל הרך בחברה רב-תרבותית בארץ ובעולם.
התכניות מופעלות על ידי צוותי הדרכה מקצועיים וסמך-מקצועיים ומלוות על ידי ועדות היגוי ציבורית.
בישראל משתתפים בהן משפחות של ותיקים בארץ, חרדים, עולים, מוסלמים, בדואים, דרוזים וצ'רקסים.
התכניות פועלות בשיתוף פעולה עם גורמים קהילתיים שונים: נציגי הרשויות, מפקחות, אנשי חינוך וקהילה, תחנות לבריאות המשפחה, מחלקות לשירותים חברתיים, השירות הפסיכולוגי, מתנ"סים, ויצ"ו ומרכזים לגיל הרך.
משנת 2013 מקיימת היחידה ארבעה קורסי הכשרה מקצועית לנשים – הראשון למגזר החרדי, השני למגזר הבדואי, השלישי לנשים ממוצא אתיופי והרביעי למנהלות מעונות ורכזות משפחתונים של רשת בית יעקב.
העשייה של תכניות הגיל הרך קיבלה חשיפה בין-לאומית בסדנה שהתקיימה בזלצבורג במהלך דצמבר 2016. ד"ר גלעדי הציגה את העשייה השוטפת ואת תכניותיה לעתיד בנוגע לתכניות השונות וזכתה לתגובות אוהדות ומתעניינות. לקריאת הכתבה בנושא לחץ כאן.
פרטים נוספים: 02-5882049, ecu@savion.huji.ac.il